by
on
under
tagged
Permalink

10 gotických katedrál, ktoré by ste mali navštíviť počas vašej dovolenky (2. časť)

Dovolenka – resetuje telo i dušu

Väčšina tipov a nápadov na skvelú dovolenku zahrňuje pláže a zábavné turistické atrakcie. Zaujímavé aktivity však môžu obsahovať aj rôzne sprievodné a poznávacie výlety. V mnohom vás môžu ohúriť, prekvapiť a naučiť. O 10 najkrajších gotických katedrálach si môžete prečítať v tomto článku, ktorý je obsiahnutý v 2. častiach (1. časť TU). Dovolenka na takýchto miestach vám pripomenie niekoľko vzácnych historických udalostí.

Obdobie gotiky

Gotické katedrály nie sú náboženské budovy starých Gótov. Sú to katedrály postavené v období gotiky s charakteristickými gotickými prvkami v architektúre. Je to štýl, ktorý sa vyvinul vo Francúzsku z románskeho štýlu v 12. storočí, a od tej doby bol známy ako francúzsky štýl. Gotická architektúra sa potom rozšírila do celej západnej Európy a pokračovala až do 16. storočia. Až neskôr sa však začala nazývať gotická. Gotický štýl kladie dôraz na zvislosť a svetlo. Tento vzhľad bol obsiahnutý vo vývoji niektorých architektonických prvkov, ako sú klastry stĺpov, rebrové klenby a oporné oblúky. Hoci je architektúra najpovšimnuteľnejšia v mnohých hradoch, zámkoch a radniciach, v Európe existujú aj skutočne skvostné katedrály, ktoré naozaj ukazujú krásu gotickej architektúry Preto, ak vás láka dovolenka v znamení poznávania, môžete sa vydať po ich stopách…

York Minster

Je jedna z dvoch najväčších gotických katedrál v severnej Európe (popri katedrále v Kolíne v Nemecku). York Minster dominuje v panoráme historického mesta York. Obsahuje všetky hlavné fázy gotického architektonického vývoja v Anglicku. Súčasná stavba bola zahájená okolo roku 1230 a dokončená v roku 1472. Obrovské východné okno katedrály má rozlohou najväčšie stredoveké farebné sklo na svete.

Notre Dame v Paríži

Krásna katolícka katedrála sa nachádza vo štvrtom obvode Paríža, takže ak sa vaša dovolenka bude odohrávať v tomto meste, určite by ste návštevu katedrály nemali vynechať. Katedrála sa začala stavať v roku 1163 a bola dokončená približne v roku 1345. Je to jedna z najslávnejších francúzskych  gotických katedrál a najznámejšia v Európe. Notre Dame je skvelým príkladom francúzskej gotickej architektúry, sochárstva a farebného skla. Počas Francúzskej revolúcie v roku 1790 mnoho z jej sôch a pokladov bolo poškodených alebo úplne zničených. Napoleon Bonaparte bol v tejto katedrále korunovaný na cisára 2. decembra 1804.

Kolínska katedrála

Najväčšia gotická katedrála v Nemecku slúži ako orientačný bod už po stáročia. Kedysi to bola najvyššia budova na svete. Dnes to už tak nie je, no stále má najväčšiu fasádu. Slávna katedrála stojí na mieste pôvodného rímskeho chrámu. Výstavba súčasného gotického kostola začala v roku 1248. Dokončenie trvalo aj s prestávkami dokopy 600 rokov. Katedrála je venovaná sv. Petrovi a Márii a je sídlom kolínskeho katolíckeho arcibiskupa.

Santa Maria del Fiore

Krásna katedrála je hlavným symbolom mesta. Začiatok stavby začal v roku 1296 a dokončená bola v roku 1436. Exteriér baziliky je konfrontovaný s polychrómovanými mramorovými panelmi s rôznymi odtieňmi zelenej a ružovej, ohraničený bielou farbou. Santa Maria je jedným z najväčších kostolov v Taliansku a až do modernej doby bol najväčším na svete. Stále je však najväčšou tehlovou katedrálou na svete a dovolenka Taliansko by sa bez jej návštevy určite nemala zaobísť.

Katedrála Chartres

Nachádza sa v rovnomennom meste vo Francúzsku, neďaleko Paríža. Katedrála je od roku 1979 v zozname svetového dedičstva UNESCO. Nielen, že je katedrála najlepším príkladom francúzskej vrcholnej gotiky, je tiež takmer dokonale uchovaná. Väčšina pôvodných vitráží prežilo bez najmenšej zmeny, na architektúre je vidieť len menšie zmeny od začiatku 13. storočia.

Všetky tieto katedrály (a mnohé iné) sú len štipkou úžasnej historickej architektúry, ktorú krajiny vo svete ponúkajú. Ideálna dovolenka nemusí byť pri mori, na pláži, s dobrou knihou a drahými letenkami. Vyberte sa napríklad len do susedného štátu a preskúmajte historicky nezabudnuteľné miesta.