10 gotických katedrál, ktoré by ste mali navštíviť počas vašej dovolenky (1. časť)

Historická dovolenka v gotickom štýle

Každý z nás zatúži minimálne 1 krát za život vycestovať na dovolenku za poznávaním histórie a kultúry. Pri takýchto dovolenkách ide predovšetkým o starobylú architektúru, ktorá „prežila“ vzostupy a pády danej krajiny a ľudia môžu i dnes obdivovať veľdiela vtedajších umelcov, ich detailnú a kvalitnú prácu. Pri mojich skúsenostiach, po takýchto dovolenkách sa cítite bohatšie, múdrejšie, a odpočinutejšie.

Tu vám ponúkam niekoľko nádherných gotických katedrál, ktoré stoja minimálne za zmienku:

Katedrála sv. Štefana

Táto katedrála sa nachádza priamo v srdci Viedne. Prežila veľa vojen a dnes je hlavným symbolom mesta. Gotická katedrála stojí na troskách dvoch starších kostolov, a bola do značnej miery iniciovaná Rudolfom IV. – vojvodom Rakúska v 14. storočí.

Katedrála Burgos

Katedrála Burgos je stredoveká katedrála zasvätená Panne Márii. Najznámejšia je pre svoju veľkosť a unikátnu gotickú architektúru. Výtavba začala v roku 1221 a trvala takmer 2 storočia. Počas vašej dovolenky si nezabudnite prenajať aj sprievodcu, ktorý vám ponúkne okrem jedinečnej prehliadky aj úžasné historické príbehy súvisiace práve s touto katedrálou.

Katedrála Reims

Katedrála Reims kedysi slúžila ako kostol, v ktorom bolo oficiálne korunovaných mnoho francúzskych panovníkov. Bol postavený na mieste baziliky, kde bol Chlodovik (syn kráľa Childericha I., z kráľovského rodu Merovejcov) pokrstený sv. biskupom Remim v roku 496 n. l. Katedrála bola dokončená koncom 13. storočia.

Milánska katedrála

Je to mimoriadne veľká a detailne prepracovaná gotická katedrála, ktorá sa nachádza na hlavnom námestí v Miláne. Nazývaná Duomo di Milano, je jedna z najznámejších stavieb v Európe, a jedna z najväčších gotický katedrál na svete. Stavať sa začala v roku 1386 pod vedením arcibiskupa Antonia da Saluzzoa v neskoršom gotickom štýle, čo bol viac typicky francúzsky než taliansky. Trvalo 5 storočí dokončiť túto slávnu katedrálu. Ak ste na dovolenke práve v Miláne, nenechajte si ujsť návštevu tejto katedrály, ktorá ponúka skutočný zážitok.

Katedrála v Seville

Katedrála v Seville bola postavená na mieste pôvodnej veľkej mešity Almohad. Mala demonštrovať Sevillskú moc a bohatstvo. V čase svojho dokončenia, v 16. storočí, vzala Hagii Sophii svetové prvotné miesto za najväčšiu gotickú katedrálu. Je to zároveň tretí najväčší kostol na svete. Stavitelia použili niektoré stĺpy a prvky z pôvodnej mešity.

(Pokračovanie v 2. časti)