Niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť pred tým, ako navštívite Thajsko

Sú dovolenkári, ktorí vycestujú kamkoľvek a mesto, lokalitu, ľudí spoznávajú až na mieste. Sú takí, ktorí si vopred naštudujú a urobia si plán. Niektorí sa pripravujú skutočne dôkladne vrátane základných pojmov v cudzej reči. Aj keď turisti majú akoby „odpustené“ od domácich, ak nepoznajú ich reč alebo zvyky, sú isté pravidlá, ktoré sa v daných krajinách, akou je aj Thajsko, považujú za neúctivé, nezdvorilé, drzé alebo neslušné. Tu sú aspoň základné zvyky, ktoré by ste mali poznať pred dovolenkou v Thajsku.

thajsko1

Thajsko má tie najkrajšie pláže

Hlava a chodidlá

Thajsko je už známe tým, že hlava sa považuje za posvätnú a najčistejšiu časť tela a chodidlá presne opačne. Z toho vyplýva pochopiteľné a to, že by ste sa nikdy nemali dotýkať nikoho hlavy a nikdy nesmerovať chodidlá na ľudí, priateľov, chrámy… Je to mimoriadne nezdvorilé. Taktiež, skúste podávať ruku, jesť, mávať alebo akýkoľvek typ interakcie vykonávať pravou rukou. Interakcia s ľavou rukou je považovaná za neslušnú, pretože Thajčania ju používajú ako „kúpeľňovú ruku“.

Pozor na podvodníkov

Podvodníci sa nachádzajú všade v Bangkoku. Je to pomerne bežné už desiatky rokov a samozrejme, najlepšie fungujú na turistoch. Vyhýbať by ste sa mali pouličným predajcom, veľkým zľavovým kupónom „končiacim dnes“ a podobne. Mnísi nesmú žobrať. Preto ak uvidíte žobrať niekoho, kto je oblečený za mnícha, je to tiež podvodník. Po mestách v Thajsku jazdia tzv. tuk-tuky ako taxi. Je veľmi pravdepodobné, že vám vodiči ponúknu cestu za vyššiu cenu. Vyjednávajte a dohodnite sa na cene skôr, než nastúpite.

Thajsko na Nový Rok

Úradný rok v Thajsku je 2561 (nie 2018). Nový Rok v Thajsku prebieha od 13. 4. do 15. 4. a nazýva sa Songkran. Ak budete na dovolenke v Thajsku v tomto čase, budete svedkom kurióznych vodných bojov. Takto oslavujú Thajčania Nový rok – ohadzujú sa vodou rôznymi spôsobmi. Skoro ako Veľká noc u nás, že?

thajsko2

Thajsko skrýva veľa krásnych palácov

A ešte čosi…

  • Thajsko sa považuje za miesto, ktoré ponúka jednu z najlepších zdravotných starostlivostí na svete. Nebojte sa ju použiť, ak je to potrebné.
  • V Thajsku sa mení politická situácia pomerne často. Ak cestujete na dlhšie, je dobré mať zálohový plán B – inú provinciu alebo hraničnú krajinu, do ktorej by ste mohli okamžite vycestovať v prípade potreby.
  • Sandále alebo žabky sú najpraktickejšou obuvou, keďže pri vstupe do mnohých miest sa musíte vyzuť.
  • Thajčania sú milí usmievaví ľudia. Mimoriadne si však cenia tých turistov, ktorí prejavia záujem v ich zvyklostiach. Preto vždy keď sa zdravíte, spojte ruky spolu a mierne sa pokloňte.

Pikoška – v Thajsku je ilegálne vlastniť kópiu filmu „Kráľ a ja“. Tento film je v krajine prísne zakázaný.