Taliansko

talianskoTaliansko je krajina ležiaca v južnej Európe na Apeninskom polostrove. K Taliansku tiež patria ostrovy Sicília, Sardínia, Elba, Capri, Tremiti a Ischia.  Taliansko je hornatá krajina, pýši sa tiež najvyšším vrchom v Európe Mont Blanc s výškou 4 810 m. n. m. Taliansko má tri sopky, ktoré sú stále činné a to Vezuv, Etna a Stromboli.  Podnebie je zväčša subtropické, stredomorské.  Táto krajina patrí na štvrté miesto najnavštevovanejších miest na svete.  Je obľubované turistami a cestovateľmi pre svoju krásnu krajinu, zaujímavú históriu a architektúru.

Taliansko je navštevované hlavne pre významné miesta, ako napríklad hlavné mesto Rím, alebo tiež Miláno, Neapol a Turín. Ďalším významným a často navštevovaným mestom sú Benátky alebo historické mesto Pompeje.  Taliansko nesie svetový rekord s historickými pamiatkami patriacimi do svetového dedičstva UNESCO.  V celej krajine je ich viac ako  40. Taliani sa môžu pýšiť niekoľkými zaujímavosťami, napríklad taliani ako prvý vynašli písací stroj, hudobné nástroje husle a klavír, dioptrické okuliare, teplomer, operu a tiež deťmi obľubovaný príbeh  o malom drevenom chlapčekovi Pinochio.  Taliansko je tiež známe pre svoju jedinečnú a chutnú kuchyňu.  Najčastejšie konzumované a tiež národným jedlom sú cestoviny. Výborná je však aj pravá talianska pizza a  z nápojov sa tam samozrejme podáva víno. Tradícia produkcie vína má v Taliansku  už 2 800 rokov.

Taliani ponúkajú tiež najlepšie dezerty a koláče v celej Európe. Zaujímavosťou krajiny je národné zviera, ktorým je vlk. Legenda hovorí, že zakladatelia Ríma – dvojičky Romula a Rema – vychovala práve vlčica. Ďalšou talianskou zaujímavosťou je tiež fakt, že slovo pizza patrí medzi najznámejšie slová na svete.  Toto slovo sa hovorí  takmer v každom jazyku rovnako.  Pizza pôvodne pochádza z mesta Neapol, z roku 1738. Obľúbeným miestom návštevníkov Ríma je fontána di Trevi. Denne tam ľudia hodia viac ako 3-tisíc eur s nejakým prianím do života. Veľkým lákadlom je tiež architektúra a viac ako 3000 múzeí v celej krajine. Nachádza sa tam tiež najstaršia európska univerzita (Bolonská univerzita), ktorá od roku 1088 slúži až do dnes. Viac informácií nájdete na www.neckermannreisen.sk