by
on
under
tagged
Permalink

Staroveké rímske chrámy – poznávacie cesty a dovolenky

dovolenka-talianskoRímske chrámy boli väčšinou postavené na vyvýšenej plošine s predným schodiskom. Patria k najúžasnejším starovekým chrámom, ktoré možno nájsť na poznávacej ceste starovekou Rímskou ríšou okolo Stredozemného mora. Dovolenka na takýchto miestach naberá iný rozmer. Dejiny, o ktorých ste doteraz len čítali, máte možnosť preskúmať na vlastnej koži.

3 najkrajšie zachovalé staroveké chrámy

Chrám Augusta a Livie bol postavený koncom 1. storočia pred n. l. a prežil dodnes v takmer neporušenom stave. Nachádza sa v meste Vienne vo Francúzsku. Je veľmi podobný známemu rímskemu chrámu Maison Carré Nimes. Tento chrám bol pôvodne venovaný Augustusovi. Rímsky cisár Claudius (vnuk Livie), ktorý sa narodil v neďalekom Lyone, v roku 41 n. l. následne venoval a zasvätil staroveký rímsky chrám manželke Augustusa, Livii.

Maison Carrée sa nachádza v Nimes vo Francúzsku a bol postavený v roku 16 pred n. l. pod vedením rímskeho generála Marcusa Agrippa Vipaniusa.  Venovaný bol jeho dvom synom, ktorí tragicky zomreli veľmi mladí. Je to jeden z najlepšie zachovaných rímskych chrámov na svete. Za svoj výnimočne zachovalý stav vďačí aj tomu, že chrám bol transformovaný do kresťanského kostola v 4. storočí, čo ho ochránilo pred zničením. Neskôr slúžil aj ako radnica, sklad či múzeum.

Baalbek (nazývaný tiež Heliopolis) je nádherné archeologické nálezisko v severovýchodnom Libanone. Od 1. storočia pred n. l. po ďalšie dve storočia tam Rimania postavili ďalšie tri chrámy – Jupiter, Bacchus a Venušu. Jupiter mal byť najväčší chrám v celej Rímskej ríši. Chrám Jupiter bol lemovaný 54 masívnymi žulovými stĺpmi, z ktorých každý jeden bol 21 m vysoký. Len 6 z týchto masívnych stĺpov ostalo stáť, no aj tie sú neuveriteľne pôsobivé. Najzachovalejší chrám v tejto oblasti je chrám Bacchus postavený v roku 150 n. l. Tento chrám bol zasvätený  rímskemu bohovi vína – Dionýzovi. Dnes je to jedna z najnavštevovanejších turistických atrakcií na poznávacej ceste Rímskej ríše, v Libanone.

Pohodlnejšie cestovanie – last minute dovolenky

Rezervujte si letenky online. Vďaka jednoduchému postupu si vyberiete jednu z ponúkaných destinácií, dátum a ubytovanie, a dovolenka je vaša.  Môžete si tiež vybrať z ponúkaných last minute dovoleniek, vďaka ktorým môžete cestovať lacnejšie a pohodlnejšie. Dovolenka v Pohode ponúka aj ďalšie obľúbené destinácie ako Bulharsko, Chorvátsko, Egypt, Grécko, Taliansko a Turecko. Navštívte www.dovolenkavpohode.sk.

dovolenka-taliansko