Jednodňové výlety v Istanbule | Dovolenka Turecko (1)

Dovolenka Turecko s TUI

tureckoTurecko je krásna krajina s bohatou históriou. Je to mnohými ľuďmi vyhľadávaná dovolenková destinácia, nie len pre nádhernú krajinu, ale aj architektúru alebo napríklad skvelú kuchyňu. Sú však aj menej navštevované miesta na dovolenke v Turecku, ktoré sa oplatí navštíviť.

Istanbul je báječné mesto, no občas príde na to, že chcete uniknúť obrovskej metropole aj keď len na niekoľko hodín, preč od ruchu a hluku najväčšieho tureckého mesta. Pár dní mimo mesta je príležitosť ukázať návštevníkom aj turecké  dediny a obce, turecké farmy a farmárov pri práci. Turisti môžu tak vidieť významné mešity, staroveké rímske ruiny, bojiská, bazáre a všetko ostatné pre lepšie chápanie a spoznanie tejto rozmanitej krajiny.

Dovolenka v Turecku na 6 dní (časť prvá)

Iznik – Kedysi 10 metrov vysoká kamenná stena so 108 vežami obklopovala mesto Nicaea, teraz známe ako Iznik. Bola postavená a určená predovšetkým na obranu. Dnes je táto kamenná stena v meste top turistická atrakcia. Z Izniku je tiež skvelý výhľad na staré rímske ruiny vrátane divadla v starom meste, ktorý bol postavený v roku 112 mužom menom Plínius Mladší, keď riadil túto provinciu. V meste sa nachádza tiež kuchyňa Nilüfer, ktorá bola postavená v roku 1388 sultánovou manželkou. Dnes slúži ako múzeum s pôsobivou zbierkou gréckych a rímskych artefaktov. Snáď najznámejšou  stavbou Izniku je katedrála Sv. Sofie. Je to obdlžníková budova postavená z červených tehál v typickom byzantskom štýle. Pred niekoľkými storočiami bol Iznik celkom známy pre svoje dlaždice a keramiku.

last-minute-tureckoGallipoli – Je známy ako jedna z najväčších katastrof na spojencov v prvej svetovej vojne. Bitka pri Dardanel trvala od apríla  až do decembra 1915 a skončila porážkou spojencov Turkami.  Gallipoli polostrov ponúka veľa príležitostí spoznať viac o tejto bitke vrátane Anzac Walk. Zahŕňa 14 významných miest na Anzac bojovom poli. Ďalších 22 miest na polostrove ponúka lepšie pochopenie tejto dôležitej pozemnej a námornej bitky. Bitka Çanakkale’ viedla k založeniu Tureckej republiky o niekoľko rokov neskôr. Cintorín s 31 hrobmi, kde padlí z oboch strán sú pochovaní je tiež možné navštíviť.

Troy – Legendárne mesto, ktoré dnes tvorí severozápadné Turecko preslávili Homérove epické básne Ilias. Podľa nich je to miesto, kde sa trójska vojna konala. Troy bol zničený mnohokrát od svojho založenia v 3. tisícročí pred n. l. Nový Troy bol postavený na vrchu predchádzajúceho. Nachádza sa tam tiež veľký drevený kôň postavený ako ihrisko pre deti, je tam tiež obchod a múzeum.