Futbalový zájazd – Crvena Zvezda vs. Partizan Belehrad

fotbalove zajezdy belehradKeď sa povie v našich končinách ísť na futbalový zájazd do zahraničia väčšina si predstaví veľkokluby v Západnej Európe. Množstvo fanúšikov z našich končín už navštívilo zápasy tímov z Londýna, Manchestru, Barcelony, Madridu či Milána. Ja som sa rozhodol vycestovať za futbalovým zážitkom do inej, možno trochu extrémnejšej destinácie.

Najväčšie derby v Srbsku

Keď som sa rozprával s kamarátmi pri pive o mojom futbalovom sne, tak mi povedali, že som sa zbláznil. Najčastejšia reakcia bola, že ma tam zatknú, zrania alebo niečo ešte horšie.

Ja som sa nedal a našiel som si zájazd na zápas Crvena Zvezda Belehrad proti Partizanu Belehrad. Po zaplatení zájazdu som sa už nemohol dočkať odchodu. A tak prišiel piatok a my sme dorazili do Belehradu s krásnym jesenným počasím. Hneď som sa s viacerými podujal na prehliadku centra mesta a spoznávanie miestnych tradícií (hlavne jedál a nápojov).

Belehrad nie je iba o futbale

O Belehrade je známe mnoho vecí, avšak jednu vec mu treba nechať, určite je mestom športu. V Belehrade som si naplánoval okrem futbalu aj zápas basketbalovej Euroligy. V tomto zápase, ktorého sa z bezpečnostných dôvodov nezúčastnili fanúšikovia hostí, nakoniec zvíťazil Panathinaikos Atény. Aj napriek tomu bola atmosféra na štadióne neuveriteľná a návšteva určite poriadne prekročila kapacitu arény.

Očakávané derby

belehrad fotbalove zajezdyVečer po basketbale nasledoval už hlavný bod programu. Futbalový zápas dvoch mestských rivalov, ktorých rivalita v Srbsku naberá rozmery skoro ako náboženstvo. Hoci mesto bolo plné fanúšikov z oboch táborov a človek by predpokladal problémy, opak bol pravdou.

Presun na štadión bol bezproblémový a okolie žilo už viac ako dve hodiny pred začiatkom zápasu. Štadión sa začal postupne napĺňať a fanúšikovia oboch táborov sa navzájom zdravili a provokovali transparentmi a pokrikmi. Všetko to perfektne dopĺňalo množstvo pyrotechniky. Rivalita bola ukážková nie len na ihrisku, ale aj v hľadisku. Hoci futbal skončil 1:0 v prospech domácich, bol to určite silný zážitok.

Hoci som absolvoval viacero futbalových výjazdov po európskych veľkokluboch, tak srbská metropola si našla v mojom futbalovom srdci rozhodne svoje miesto. Už teraz sa teším na výjazd za ďalším Belehradským derby.