Dovolenka Kuba a 7 dôvodov prečo si ju zamilujete

Je množstvo dôvodov prečo si zamilujete práve Kubu, a práve dovolenka Kuba vám dáva príležitosť ich spoznať. Medzi 7 NAJ dôvodov patrí: 1. kubánske pláže,  2. Sparná Havana, 3. Múzeum Che Guevara, 4. Jedinečná kubánska história, 5. Cigary, 6. Kubánsky rum a 7. Tradičná kubánska kuchyňa.

dovolenka KubaVynikajúce jedlo na dovolenke na Kube

Typická kubánska kuchyňa je známa predovšetkým pre svoje pikantné, no veľmi chutné jedlá. V každej kubánskej reštaurácii či domácnosti sú uprednostňované klasické kubánske recepty, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Existuje niekoľko kubánskych špecialít, ktoré si jednotlivé mestá a dediny niekedy obohacujú pridávaním vlastných omáčok a korenín, ktoré dodajú jedlu tú jedinečnú chuť. Všetky recepty sú vynikajúce a pôvodné. Kubánske jedlo je veľmi chutné a pomerne ľahké na prípravu s výnimkou „empanadas“ – čo je plnený chlieb alebo pečivo, vyprážané alebo pečené v peci.

Nebuďte prekvapený, ak vám v kubánskej reštaurácii ako predjedlo ponúknu nejakú sladkosť alebo ovocie. Medzi tradičné kubánske predjedlá patrí „Tostones“ – dvakrát vyprážané plátky banánu, niekedy podávané s omáčkou „mojo“. Mojo omáčka sa skladá z olivového oleja, cesnaku, papriky a rasce – to je základ. Potom sa do omáčky môžu pridávať príchute, najčastejšie je to ocot, pomarančová alebo limetková šťava. Aj keď sa vám niektoré z jedál zdajú z názvu extrémne, určite im dajte šancu aspoň na skúšku. Skutočne neoľutujete.

Čo prezradí kuchyňa

Dovolenka Kuba NeckermannreisenAk ste skutočný gurmán vaša dovolenka Kuba vám dáva možnosť spoznávať krajinu aj prostredníctvom tradičnej kuchyne, Navštívte malé, útulné, klasické reštaurácie. Kuchyňa prezrádza mnoho o ľuďoch, o ich kultúre a histórii. Ak budete mať možnosť a pozvanie na obed či večeru priamo doma v kubánskej rodine, určite neodmietnite. Okrem toho, že sú obyvatelia Kuby veľmi milí a pohostinní ľudia, pravé domáce jedlo je na nezaplatenie. Každá dobrá gazdiná vám pripraví najchutnejšie jedlá z produktov vypestovaných vo vlastnej záhrade.

Milovníci polievok si na Kube prídu na svoje. Obyvatelia Kuby obľubujú aj polievky a je ich skutočne veľa na výber. Polievky sú predjedlom, no podávané sú na stôl spolu s hlavným jedlom a dezertom. Nikde nenájdete podávať jedlá v chodoch, vždy vám prinesú na stôl všetko naraz a je len na vás v akom poradí ich budete konzumovať.

Najtypickejšie jedlo je „Moros y Cristianos“, čo sú vlastne čierne fazule s ryžou. K ďalším však patrí aj napríklad „Arroz con pollo“  (ryža s kuracím mäsom) či „Ropa vieja“ (drvené hovädzie mäso). Kubánsky sendvič je tiež veľmi populárny, hlavne na desiatu alebo olovrant – zaujímavosťou je, že tento sendvič bol vynález kubánskeho pracovníka žijúceho na Floride v roku 1880.

Výbornou pochúťkou sú už spomínané vyprážané banány, ktoré sa jedia ako predjedlo alebo aj dezert (závisí to od prísad a konečnej úpravy). Veľmi obľúbený je aj ľadový „Batidos“, teda mliečny koktail (milkshake) rôznych príchutí a s tropickým ovocím. Batidos si môžete kúpiť v niektorom z mnohých pouličných stánkov a v mliečnych baroch. Ak navštívite reštauráciu na Kube a máte chuť na sladké, najlepšie dezerty sú „flan“, koláč „tres leches“ či „pastelitos“.

Dovolenka Kuba Neckermannreisen