Juhoafrická republika – poľovnícky raj

Poslednou krajinou Afriky, kde sa dá v súčasnosti ešte stále loviť kompletná veľká päťka, je Juhoafrická republika. Ako každý poľovník vie, veľkú päťku tvoria slon, byvol, nosorožec, leopard a lev. Samozrejmosťou v tejto krajine je aj možnosť lovu širokej škály antilop. Toto potvrdzuje aj prívlastok krajiny s najrozvinutejším poľovníckym priemyslom.polovnik

Krajina poľovníckych fariem

Tento spôsob lovu, často krát medzi ochrancami zvierat zaznávaný, sa postaral dokonca o záchranu niektorých ohrozených druhov pred vyhubením. Príkladom je napríklad biely nosorožec.

Význam slova farma je tu výrazne odlišný od predstavy nás Európanov. V Juhoafrickej republike sú dva typy fariem. Jeden sa zameriava na chov hovädzieho dobytka s obmedzeným lovom zvery, ktorý je ohradený iba nízkym plotom. Druhý typ je zameraný čisto len na poľovnícke účely s vysokými plotmi zabraňujúcimi migrácii zvierat. Treba však zdôrazniť, že aj najmenšie majú rozlohu niekoľko sto hektárov a až po tisíce hektárov. Teda zver má dostatok priestoru na pohyb.

Úspech závisí aj na štýle poľovania v Južnej Afrike

polovnikŠanca poľovníka na úspech je závislá od spôsobu poľovania. Poľovník si môže zvoliť či už lov z terénneho vozidla na veľkej farme, až po posiedku v hustom buši na malých farmách. Sprievodcovia dokážu splniť takmer všetky požiadavky klienta. Samozrejme sa snažia o to, aby klient dosiahol čo možno najväčší úspech. Pokiaľ sa poľuje v revíroch, ktoré sú v koncesiách, platia tu špecifické pravidlá. Napríklad v prírodných rezerváciách je povolený iba lov zabraňujúci premnoženiu určitých druhov zveri.

Správne zvolená zbraň a strelivo

Čo sa streliva týka, odporúčané sú tvrdšie strely s riadenou deformáciou. Kaliber, ktorý je najčastejšie využívaný v Afrike je aj u nás obľúbený 30-06 Springfield. Najdôležitejším v konečnom dôsledku ostáva aj tak zásah a jeho umiestnenie. Zle umiestnený zásah aj s tou najlepšou muníciou dokáže pokaziť aj ten najkrajší poľovnícky zážitok.

Africký vírus

Južná Afrika je ako vírus a každý poľovník, ktorý sa ním nakazil túži po návrate do afrického bushu. Nočná obloha plná miliónov hviezd, posedenie pri ohni po úspešnom love sú zážitkom, na ktorý sa spomína celý život.