Cyprus

last minuteCyprus je ostrovný štát nachádzajúci sa v Stredozemnom mori, južne od Turecka. Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori, hneď po Sicílii a Sardínii. V strede ostrova sa nachádza nížina Mesaoria, ktorá leží medzi dvomi hlavnými pohoriami Troodos a Keryneiu. Troodos je husto zalesnený, preto je to ideálne miesto pre návštevníkov, ktorí obľubujú aj turistiku. Najvyšší vrch ostrova je Olympus s výškou 1953 m. n. m. Na Cypruse prevláda subtropické podnebie. Počasie ponúka horúce letné teploty v mesiacoch máj až október, pričom v júli a auguste dosahujú teploty až nad 40°C. V zimných mesiacoch teploty neklesnú pod 5°C. Cyprus sa môže pýšiť bohatou a farebnou faunou a flórou. Rastlinstvo je pestré a mení sa podľa ročného obdobia.

Cyprus dnes navštevuje mnoho turistov. Tento ostrov okrem iného ponúka modernú (možnosť vidieť najmä v hlavnom meste Nikózia), ale i starovekú architektúru (napr. Neolitické domy kultúry Chirokitia, prírodné divadlo zo staroveku v meste Pafos), úchvatné pláže, legendárne Afroditine skaly pri meste Pafos, rôzne galérie s obrazmi známych maliarov napr. „Zrodenie Venuše“ od slávneho maliara Sandra Botticelliho. Afroditine skaly sú miestom, kde sa podľa starej legendy zrodila bohyňa Afrodita. Cyprus je známy pre svoje mytologické príbehy, ktoré sú lákadlom mnohých dovolenkárov a návštevníkov tohto ostrova. Mesto Páfos je bohaté na rôzne archeologické zaujímavosti. V tomto meste máte možnosť navštíviť i korytnačiu rezerváciu.

Druhým najväčším mestom na Cypruse je Limassol. Toto mesto je ideálne najmä pre milovníkov rôznych festivalov. Máte tu možnosť spoznať miestnu kultúru, zábavu a spoločenský život na Cypruse. Každý rok sa tam konajú festivaly vína, hudobné festivaly a rôzne karnevaly. Ak plánujete pokojnejšiu dovolenku last minute na Cypruse, navštívte mesto Larnaka. Toto mesto je považované za najstaršie na ostrove. Mesto bolo osídlené prvými obyvateľmi už pred 6000 rokmi. Môžete sa prejsť po starom centre mesta, najesť sa v reštauráciách, ktoré ponúkajú chutné miestne špeciality a pod. Medzi miestne špeciality cyperskej kuchyne patrí „moussaka“ – jedlo pripravené z mletého mäsa, baklažánu, cukety a zemiakov s bešamelovou omáčkou. V reštauráciách vám tiež môžu ponúknuť „souvlaki“, čo je špíz z viacerých druhov mäsa. Na raňajky alebo desiatu vám ponúknu pochúťku „halloumi“ – zapečený syr so zeleninou a chlebom. Cyprus si obľúbite veľmi rýchlo. Už po týždni strávenom na tomto ostrove sa budete cítiť ako doma.