Dovolenka Izmir

Chcete vyraziť do cudziny a zažiť niečo nové? Chcete si užiť aktívnu a skvelú dovolenku? Dovolenka Izmir, dovolenka v jednom z najstarších stredovekých miest je tou správnou voľbou.

Dovolenka Izmir

Dovolenka Izmir ponúka viac, ako by ste možno čakali

Izmir, historicky Smirna

Je to tretie najväčšie mesto Turecka s počtom obyvateľov okolo 4 miliónov, druhý najväčší prístav po Istanbule a dobrý dopravný uzol. Leží v oblasti Malej Ázie na pobreží Egejského mora. Mesto bolo založené už v 3. tisícročí pred Kr. Lelegami, predgréckymi  obyvateľmi  Anatólie. Mesto zažilo nadvládu mnohých civilizácii a ríš. Izmir bol jedným z najväčších obchodných centier Osmanskej ríše. Dnes je to známe letovisko obklopené pohoriami. Široké bulváre, moderné presklené budovy, obchodné centrá, to je Izmir.

Moderná turistická destinácia

V Izmire môžete obdivovať múzeum, univerzitu, mešity či  Saat Kulesi, hodinovú vežu, ktorá je symbolom mesta. Mesto má rozvinutú dopravu a uskutočňuje sa tu mnoho podujatí, okrem iných aj slávne hudobné festivaly, napr. Medzinárodný izmirský festival. Dovolenka Izmir ponúka veľa možností pre nakupovanie, oddych i zábavu. Pešie trasy vedúce do centra mesta sú veľmi jednoduché a príjemné, preto by vaša dovolenka Izmir mala zahŕňať aj pešiu chôdzu a spoznávanie mesta.

Dovolenka Izmir

Izmirská Hodinová veža je miestom, ktoré by ste počas vašej dovolenky mali určite navštíviť

Dovolenka Izmir a pamiatky                                                                                                               

Asi hodinu jazdy od mesta Izmir sa nachádza staroveké mesto Efez, ktorého návštevu by dovolenka Izmir určite mala zahŕňať. Je to jedno z najlepšie reštaurovaných archeologických nálezísk a kedysi tu stával Artemidin chrám, jeden zo siedmich divov sveta. Symbol mesta, Izmirská hodinová veža, bola postavená na začiatku 20.storočia. Veža s hodinami je vysoká 25 metrov a okolo nej boli postavené 4 fontány. Smyrnská Agora rekonštruovaná cisárom Aureliusom je dnes vo veľmi dobrom stave. Okolo sa rozkladá moslimský cintorín a stoja tu kolonády korintských stĺpov. Azda najrušnejšou časťou Izmiru je Kemeralti, bazár s tradíciou siahajúcou do druhej polovice 17. storočia.

Turecká kuchyňa

Kuchyňa je dôležitou súčasťou národnej kultúry. Medzi tradičné jedlá patrí napríklad tarhana. Skladá sa zo sušeného obilia, jogurtu alebo kyslého mlieka a zeleniny, z čoho sa zvyčajne pripravuje hustá polievka. Ďalším tradičným pokrmom je kofta, zelenina alebo ryža s mäsovými  guličkami z mletého hovädzieho alebo jahňacieho mäsa. Dovolenka Izmir  by mala obsahovať aj ochutnávku zerde, osladenej ryže so šafranom.