Už sa vám stalo, že ste odišli na dlho očakávanú dovolenku a strávili ste ju so žalúdočnými problémami? Určite mnohým z vás áno. Žalúdočné ťažkosti na dovolenke totiž zažíva až 50% dovolenkárov. Našťastie na tento problém existuje riešenie a tým sú probiotiká.
Možno si poviete: „To mám do seba zase pchať nejaké lieky?“ Probiotiká však nie sú ako lieky, ktoré vás zbavia bolesti. Obsahujú tzv. dobré baktérie (Lactobacillus a Bifidobacterium), ktoré chránia zažívací trakt od zlých baktérií, ktoré sa do tela môžu dostať najmä prostredníctvom jedla či vody a spôsobiť nepríjemné žalúdočné problémy.
Kedy a ako probiotiká užívať
Aby ste svoj žalúdok ochránili, probiotiká by ste mali začať užívať dávno pred tým, než sa vôbec začnete baliť. Teda minimálne 1-2 týždne pred vaším plánovaným odcestovaním. Zájdite do lekárne a vypýtajte si probiotiká s čo najväčším počtom dobrých baktérií. Vybrať si môžete medzi pilulkami a šumivými tabletkami. Ak si ale nie ste úplne istí, užívanie a výber probiotík konzultujte so svojim lekárom. Je však dôležité pripomenúť, že ich nestačí užívať iba pred dovolenkou, ale i počas nej. Užívať by sa mali na prázdny žalúdok, najlepšie ráno keď vstanete a potom večer pred spaním.
Dobré baktérie vs. zlé baktérie
Keď sa to do zažívacieho traktu dostanú zlé baktérie alebo parazity, najrýchlejší spôsob ako sa ich telo snaží zbaviť je hnačka. Ak však budete užívať probiotiká, dostanete do seba dobré baktérie, ktoré blokujú inváziu zlých baktérií a zabraňujú im, aby vo vašom tele narobili škody. Dobré baktérie taktiež stimulujú črevný imunitný systém a pomáhajú tak produkovať imunoglobíny A a G. Dobré baktérie taktiež produkujú látky, ktoré tie zlé zabíjajú.
Probiotiká by som neodporúčala, keby som ich sama neodskúšala. Dozvedela som sa o nich po tom, čo som sama prežila dovolenku so žalúdočnými problémami. Bolo to asi pred 5 rokmi. Odvtedy som už na dovolenke bola niekoľkokrát a vďaka probiotikám žiadne problémy nenastali. Dovolenku som si užila bez starostí a naplno.